راههايي براي از بين بردن عادت هاي نادرست در فرزندان  پزشكي پزشكي .

پزشكي

راههايي براي از بين بردن عادت هاي نادرست در فرزندان

 

 والدين نقش بسيار مهمي در تغيير رفتار فرزندانشان دارند. پدر و مادر در عين حال كه مي توانند افرادي دوست داشتني براي فرزندشان باشند، بايد قاطع و محكم باشند. اين تركيب آنها را قادر مي كند محيطي امن و قابل احترام در كانون خانواده ايجاد كنند. در اين مقاله سعي كرده ايم تكنيك هايي در اختيارتان قرار دهيم كه به وسيله آن بتوانيد باعث از بين بردن عادت هاي نادرست در فرزندتان شويد.

محدوديت هايتان را دقيق روشن كنيد
مقررات و محدوديت هايي را در محيط خانواده ايجاد كنيد كه قابليت چشم پوشي و سهل انگاري از آن وجود نداشته باشد. درواقع، اگر قانوني در خانه وضع مي كنيد بايد به آن متعهد باشيد و به اصطلاح ساده به آن بچسبيد. براي مثال اگر انجام ندادن به موقع تكاليف مجازاتي مانند محروم شدن از تماشاي برنامه مورد علاقه كودك را به دنبال دارد، حتما اين قانون را اجرا كنيد تا جديت و محكم بودن اين قانون براي كودك مشخص شود. اگر چند بار اين عادت نادرست از فرزندتان سر زد و هر بار با مجازات روبرو شد او به تدريج خواهد آموخت كه بايد اين عادت ناپسند را كنار بگذارد.

زندگي فرزندتان كف دستتان باشد
نظارت و كنترل روي تمام زواياي زندگي فرزندتان به معناي سختگيري و امر و نهي كردن مداوم او نيست. به صورت نامحسوس مراقب رفتارهاي فرزندتان باشيد. براي مثال او با چه كساني رابطه دوستي ايجاد مي كند، وضعيت درسي اش در مدرسه چيست يا اگر فرزندتان دوره نوجواني را پشت سر مي گذارد آيا مشكوك به استفاده از سيگار يا الكل هست يا نه.

به صورت غيرمستقيم به فرزندتان بفهمانيد كه شما مراقب همه اتفاق هايي كه برايش مي افتد، هستيد. وقتي فرزندان متوجه باشند كه شما حواستان به همه چيز است كمتر به سمت عادت هاي بد يا رفتارهاي نادرست روي خواهند آورد، اما يادتان باشد محيطي را در خانه به وجود نياوريد كه فرزندتان از روي ترس كاري را انجام دهد. او بايد معناي واقعي رفتارهاي درست و نادرست را بفهمد تا با انتخاب خود دست به عادت هاي درست و رفتارها خوشايند بزند.

ناهنجاري هاي رفتاري در كودكان

وضع محدوديت ها يكي از راههايي است كه باعث ايجاد عادت هاي مثبت در فرزندان مي شود

 
گفتمان كنيد
ساعت هايي در روز يا هفته را با فرزند نوجوانتان خلوت و با او در مورد قوانين و محدوديت هاي مشخص شده صحبت كنيد. دليل هر كدام از قوانين را برايش توضيح دهيد و به واكنش فرزندتان نيز توجه كنيد. اجازه دهيد فرزندتان نيز نظرش را بيان كند. با داشتن يك مكالمه دوسويه فرزندتان احساس آرامش خواهد كرد كه حرف هايش شنيده مي شود و از همه مهم تر علت واقعي هر كدام از محدوديت ها و قوانين موجود در خانه را درك مي كند.

مثل يك بزرگسال با او صحبت كنيد
يكي از كارهايي كه روي تغيير رفتارها و عادت هاي بد فرزندتان تاثير مثبتي مي گذارد گفتمان با كودك است. با فرزندتان همان طور كه با يكي از دوستان يا همكارانتان صحبت مي كنيد به گفت و گو بپردازيد. هرگز سر او داد نزنيد چون او هم دست به واكنش متقابل خواهدزد.

دوست تمام عيار نباشيد
وضع محدوديت ها يكي از راه هايي است كه باعث ايجاد عادت هاي مثبت در فرزندان و از بين بردن عادت هاي نادرست آنها مي شود. يادتان باشد وظيفه شما به عنوان والدين تنها برقراري يك رابطه دوستانه و فارغ از هرگونه محدوديت نيست. فرزند شما براي رشد تدريجي و تكامل شخصيت وجودي اش به محدوديت هايي نياز دارد كه شما آن را وضع كرده ايد. او كنار همين محدوديت ها رشد مي كند و وارد دنياي بزرگسالي مي شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۸:۲۷ توسط:بانو موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :